Camp Pixelache open grid schedule

Juhlasali
Room 21
Room 22
Room 23
Open

12:00 - 12:30
Marc Garret plenary talk

12:30 - 13:30
LUNCH
LUNCH
LUNCH
LUNCH
LUNCH

13:30 - 15:00
RIXC - 'Talk to Me'

Ott Piliponko - 'Instant exhibition on the go'

Kristen baumlier - 'Power-formance'

Ptarmigan - 'Score Store'
Demotekki

Jon Sundell - 'Human capital'

Jon Irigoyen - 'The Workers Hans'

Candylab

Erich Berger - ' Data quality and art'

Melinda Sipos - 'Environment based on pig'

Susanne Jaschko - 'Art of Containing Open Data'

Christina Stadlbaur - 'Melliferopolis'

Mikhail Iljin - 'Club of Applied Energy'

Olivier Henry - 'Local Time, Long Distance'

Antti Ponetz - 'Maps, forms of tactical media'

Markku Nousiainen + 'Colour Logger'

15:00 - 15:30
Owen Kelly plenary talk

15:30 - 16:30
Alt Zero - 'Saving Technology at the End of the World'

Pavel Smolnikov - 'Starcraft & Brood War Botcode'
Reality Research - 'Utopian Collaboration'

Ann Morrison + 'Sustainable Processes for Creative Neighbourhoods'

'CFO + Cheap, Fat and Open' - arduinos
Owen Kelly - 'Open Source pocket worlds'

Vika Ilyushkina - '7 Reasons to Hold Cyberfest'

Sari Kivinen - 'Mining for Donuts'

Mikko Lipiänen - 'There Is An Invisible Place Far Away'
TV Like Us book launch:

discussion on artist and community TV

16:30 - 17:00
BREAK
BREAK
BREAK
BREAK

17:00 - 17:30
Jennifer Gabyrs plenary talk

17:30 - 18:30
Ruby van der Wekken - 'Helsinki Timebank'

Jukka Liukkonen - 'Creating Your Own Form of Art'

Luis F Medina - Digital bartering

Andreas Wagner and Kadri Klementi - 'Co-working initiative in Tallinn'

Eliana Corredor - 'Sportive Objects'
Olivier Henry - 'Gangplank'

Antti Jauhiainen - Parecon Finland'

Lise Skou - 'Swop Project'

Akseli Virtanen - 'Robin Hood Minor Asset Management'
Dejutalka + 'Experience from co-creation event'

Andrea Botgeu and Joanna Saad-sulonen - 'Towards Peer Production of Public Services'

Herkko Labi - 'Free City'
Sarah Cook - 'Euphoria and Dystopia'

Bartaku  'Narratives on Art, Plant and Tongue'

Alberto Frigo - 'Self-sensoring for a lifetime'

Vika Ilyushkina - 'Cyland Russian Online Video Archive'

18:30 - 19:00
Pedro Soler plenary talk

19:00 - 20:00

Jara Rocha - 'Master DIWO'

Melinda Sipos - 'Beyond data'
Christian Nold - 'Money Experiments'

John W. Fail and Andra Aaloe - 'Cultural currency and cooperation in the Baltics'